V izložbi trgovine Moda na Trgu izgnancev v Brežicah je muzej v sodelovanju z Gimnazijo Brežice, Društvom izgnancev Brežice in Krajevno skupnostjo Brežice postavili občasno panojsko razstavo z naslovom Spomin na izgnanstvo 1941–1945. Na ogled so s prijaznim dovoljenjem lastnice stavbe Metke Brglez postavili štiri panoje z besedilom v slovenskem, angleškem, nemškem in italijanskem jeziku in 15-imi fotografijami. Z razstavo je obeležena 75-letnica izgona prebivalcev iz Posavja v nemška taborišča.
Kustosinja Vlasta Dejak
Za promocijo kulturnega vidika reke Save smo sodelovali s HESS-om, d. o. o. in pripravili besedilo in slikovno gradivo za 4 panoje, ki so postavljeni pred vhodom v stavbo HESS-a, d. o. o. v Brežicah. Pano Rečni promet po Savi pri Brežicah vsebuje besedilo in 4 fotografije; pano Kólnarji–lovilci in nabiralci premoga iz reke Save vsebuje besedilo in 4 fotografije. Pano prikazuje Savo, mejno reko med Štajersko in Kranjsko, in njen pomen za življenje ljudi ob njej. Pano Kranjsko-štajerska deželna meja prikazuje zgodovino železobetonskega mosta čez Savo in Krko, ki je bil zgrajen leta 1906.
Kustosinji: Ivanka Počkar, Vlasta Dejak
Razstava na ulici, ki vodi iz mesta proti reki Savi in Krki, ponazarja mesto v zadnjih približno stotih letih in obsega zgodbe o vodovodnem stolpu, stoletnici konca prve svetovne vojne, velikem potresu v Brežicah, mestu Brežice včasih in danes, obrtniški preteklosti mesta, prišlekih v mesto, šiviljah iz Ferenčakove družine ter Brežicah kot trgovskem oz. sejemskem mestu. Razstavo zaključuje pomnik nabiralcem premoga – kolnarjem na manjšem rondoju med gostilno Lukež, HE Brežice in železnim mostom. Razstava je bila pripravljena in izvedena v sodelovanju z Društvom za oživitev mesta Brežice in Občino Brežice.
Kustosinja: dr. Ivanka Počkar, koordinatorka Alenka Černelič Krošelj
Na razstavi so na osmih panojih panojev predstavljene izbrane teme iz načina življenja Krževcev: vinogradništvo, stavbarstvo, rokodelstvo in obrt, žetev, mlačev in peka kruha, krževski mostovi, poplava leta 1937 in odkritje Levakove jame, znamenja, križi in kapelice, cerkev, poroka in šola. Arheološki del razstave pripoveduje o odkritju Levakove jame ob poplavi in o sledovih prazgodovinske in antične poselitve v njej. V vitrini so bili do 19. 1. 2018 razstavljeni prazgodovinski in antični predmeti, odkriti ob izkopavanjih Posavskega muzeja Brežice leta 1975.
Avtorice: Ivanka Počkar, Andreja Matijevc, Vlasta Dejak, Jana Puhar
Razstavo, v prvi vrsti namenjeno učencem, smo odprli junija 2019 v sodelovanju z OŠ dr. Jožeta Toporišiča Dobova. Razstava prikazuje arheološka odkritja ob prenovitvenih delih na zunanjih površinah šole. Izkopavanja v letu 2014 so na območju športnih površin in parkirišča šole odkrila naselbino iz pozne bronaste dobe. Ta je najverjetneje pripadala znanemu in izjemno bogatemu grobišču na Gomilicah, ki je bilo raziskano že v petdesetih letih prejšnjega stoletja. Na razstavi so predstavljene naselbinske najdbe in risarska rekonstrukcija naselbine.
Avtorica Jana Puhar, ilustracija: Špela Osojnik, sodelavka OŠ dr. Jožeta Toporišiča: Klavdija Kos Fijolič.