Pozlačeno bronasto ploščico z upodobitvijo vladarja na prestolu so arheologi odkrili leta 1992 ob terenskem pregledu Starega gradu v Podbočju. Aplika, ki je morda služila kot okov lesene skrinjice ali predstavljala romarski znak, ima tri luknjice in ohranjen žebljiček. Iz tega zanesljivo sklepamo, da je bila nekoč pritrjena na podlago. Aplika je izdelana v pozitivnem reliefu in meri 32 x 32 mm.
Na apliki je frontalno upodobljen vladar, ki sedi na oblazinjenem prestolu. Njegova desna roka je v komolcu upognjena proti telesu tako, da trivejnato žezlo drži preko nadlahti. Leva roka je upognjena stran od telesa in drži jabolko s križem. Ogrnjen v plašč je tako opremljen z vsemi vladarskimi insignijami. Upodobitev posnema vladarsko imago majestatis, kakor se je v 13. stoletju oblikovala in uporabljala na pečatih. Na podlagi primerjav apliko časovno umeščamo v 2. polovico 13. stoletja.
Tak tip portreta vladarja se je izoblikoval za časa cesarja Friderika II. Iz rodbine Staufov. V 13. in 14. stoletju so ga prevzeli mnogi evropski vladarji npr. češki kralj Venčeslav I. in njegov sin Otokar PÅ™emysl II., nemški kralji Viljem Holandski, Rihard Kornvalski in Rudolf I. Habsburški. Portret je bil v shematizirani različici razširjen tudi na novcih.
Raziskovalci poudarjajo predvsem podobnost upodobitve na apliki s pečatniki cesarja Rudolfa I. Habsburškega in Otokarja PÅ™emysla II.
Zaradi materiala in tehnike izdelave je upodobitev na apliki shematična do te mere, da identitete vladarja ni mogoče zanesljivo ugotoviti.
Pripravila: Jana Puhar
Foto: Gregor Molan
Literatura in risba: Mitja Guštin et al., Podbočje – Stari grad, Brežice 1993 in Katarina Predovnik, Trdnjava Kostanjevica na Starem gradu nad Podbočjem, Ljubljana 2003.
NAZAJ