Osrednja vsebina

odpri

zapri

Prikaz za slabovidne
Zapri
Telefon
Pokličite nas
+ 386 7 466 05 17
Email
Pišite nam
vodnik@pmb.si

130 let rojstva posavske šiviljske mojstrice Valerce - Valerije Auguštin

Ob koncu leta se ob medsebojnih srčnih voščilih spomnimo tudi ljudi ki jih več ni z nami. Med njimi so posamezniki, ki so soustvarjali način življenja v Posavju in nam zapustili dediščino, hranjeno v Posavskem muzeju Brežice.

Letos mineva 130 let od rojstva in 40 let od smrti Valerce Auguštin (1895–1985). V svojem dolgem življenju je znana in priljubljena šivilja ukrojila mnogo metrov blaga in sešila oblačila, ki še danes živijo. Med njenimi izdelki iz sedemdesetih let 20. stoletja v Posavskem muzeju Brežice hranimo žensko dvodelno spomladansko-poletno obleko, krilo in bluzo. Šivilja Valerca jo je sešila Vidi Frlan, rojeni Vahčič (1918–2015), teti Vlaste Dejak, ki je do upokojitve leta 2018 bila kustosinja za zgodovino v Posavskem muzeju Brežice. Obleka je bila prvič predstavljena na razstavi Štirje elementi: 3 – ZEMLJA, ki smo jo odprli na sedemdeseti rojstni dan Posavskega muzeja Brežice 26. junija 2019. Razstava je predstavila element zemlja skozi 70 oseb, 35 Posavk in 35 Posavcev iz različnih obdobij, različnih poklicev in stanov. Popeljala nas je tudi skozi življenje in delo šivilje Auguštin. Leta 2023 je obleka in zgodba šivilje Valerce v družbi še osmih posavskih zgodb gostovala na razstavi Dialog dveh pokrajin v  muzeju Ribnica. Tam so zgodbe Posavcev in Posavk bile v dialogu z ribniškimi zgodbami.

Pri mojstrici se je šiviljske obrti učilo veliko deklet, ob sebi je hkrati imela od 4 do 6 vajenk in pomočnic. Znana je bila po gostoljubnosti ,vseskozi je z ljubeznijo skrbela za svojo mamo Anito.

Kostanjeviška šiviljska mojstrica je prijateljevala tudi z Ivo Stiplovšek (1904–2001), ki je neprekinjeno, skoraj pet desetletij (1949–1996), delala v Posavskem muzeju Brežice. Skupaj z možem, slikarjem in muzealcem, Franjom Stiplovškom (1898–1963) sta bila med pionirji posavskega muzealstva. Valerca je Ivi Stiplovšek šivala oblačila še pred selitvijo zakoncev Stiplovšek leta 1945 v Brežice. Prijateljici sta si tudi dopisovali, predvsem sta pozdrave, voščila in sporočila pisali na razglednicah.

Fotografija 1: Šest šivilj pri šiviljski mojstrici Valerci - Valeriji Auguštin med delom v njeni šiviljski delavnici v Kostanjevici na Krki, 13. 9. 1937. Donacija: Šantelj (Bizjak) Elica-Gabrijela, inv. št.: E6557. Hrani Posavski muzej Brežice. 

Fotografije 2, 3 in 4: Žensko oblačilo (krilo in bluza), izdelano iz umetne svile v sedemdesetih letih 20. stoletja, ki jo je za Vido Frlan, rojeno Vahčič (1918–2015), sešila mojstrica Valerca - Valerija Auguštin. Donacija: Stanka Glogovič, inv. št.: E6876. Hrani Posavski muzej Brežice. 

Fotografiji 5 in 6: Šivalni stroj znamke Singer, okoli 1900. Odkup: Marija Hodnik, inv. št.: E2500. Hrani Posavski muzej Brežice.

Pripravila: Stanka Glogovič, kustosinja



NAZAJ
×

KOŠARICA

ŽELIM NA BLAGAJNO
NAZAJ K NAKUPOVANJU
×
×

Prikaz za slepe in slabovidne

Pomanjšaj velikost pisave (-) Povečaj velikost pisave (+)

Barva ozadja in pisave

Izključi prikaz za slabovidne ×


Izjava o dostopnosti