Krška partizanska skupina
Ob občinskem prazniku Mestne občine Krško
Praznik Mestne občine Krško 7. junija je posvečen vrnitvi izgnancev v domovino ter spominu na prve padle krške žrtve.
Po prihodu Maksa Strmeckega v Krško leta 1939 se je dejavnost komunistične partije v Posavju začela razvijati. V prvih mesecih okupacije so komunisti in skojevci iz Krškega in bližnje okolice začeli zbirati orožje in strelivo v skladu s sklepi sestanka posavskih komunistov v začetku maja 1941. V prvih dneh oboroženega boja proti okupatorju je konec julija 1941 v Posavju nastala krška partizanska skupina. Sestavljali so jo mladinci in skojevci iz Krškega in okolice: snovalec skupine Peter Jernejec, Zdenko Kaplan, Milan Kaplan, Rado Kaplan, Anton Preskar, Franc Preskar, Rajko Kastelic, Franci Bizjak, Franc Kastelic in Jože Graber.
Konec julija so se umaknili v gozd Rore nad Krškim in bili dvakratno izdani. 29. julija je policija zajela devet članov partizanske skupine in kurirko Ivanko Uranjek ter jih zaprla v krški zapor. Franci Bizjak se je pravočasno umaknil na italijansko zasedbeno ozemlje. Po nočnem zaslišanju in mučenju so jih 30. julija odpeljali v gozd Dobrava in jih postrelili. Krški borci so postali prve žrtve boja proti okupatorju v Sloveniji, kar je slednji takoj razglasil s plakatom.
Če vas zanima več o krški partizanski skupini in o času 2. svetovne vojne v Posavju, ste vabljeni k ogledu stalne razstave Pod devetimi zastavami – Posavje 1900–1990 v Posavskem muzeju Brežice ter stalne razstave Prvi krški borci v Mestnem muzeju Krško.
Razglednica mesta Krško iz leta 1941. Inv. št.: Z3:1133
Cigaretnica, ki je pripadala prvim krškim borcem. Kovina, 7,5 cm x 8,5 cm. Inv. št.: Z1: 832.
Denarnica, ki je pripadala prvim krškim borcem. Usnje, 9 cm x 13,5 cm. Inv. št.: Z1: 827.
Pripravila:
Mihaela Kovačič, zgodovinarka
Literatura:
- Dejak, Vlasta, Pod devetimi zastavami – Posavje 1900–1990, Posavski muzej Brežice, Brežice, 2014.
- Krško skozi čas, 1477-1977: Zbornik ob 500-letnici mesta, Skupščina Občine Krško, Odbor za pripravo praznovanja 500-letnice Krškega, 1977.
NAZAJ