Za praznik naj zadiši po kruhu, poticah in kolačih
Velikonočni prazniki danes pomenijo polne mize različnih dobrot, ne manjka belega kruha, ki ga vse pogosteje »nadomešča« temni kruh z različnimi dodatki ali brez. V Posavju je bil pred drugo svetovno vojno pri večini ljudi beli kruh (hlebec) na mizi le ob največjih praznikih, za božič (božični kruh- poprtnik) in za veliko noč, ko so pripravili tudi kruh iz boljšega kvašenega testa v obliki jagnjeta, spečenega v glinenem modelu in okrasili z osladkanim beljakovim snegom. V ospredju pa so bile in so potice in kolači z različnimi nadevi, orehovimi, skutnimi, makovimi, rožičevimi in lešnikovimi. Med značilnimi, vendar od potic mnogo manj pogostimi pekovskimi izdelki za veliko noč so bili v Posavju tudi večji in manjši okrogli, v kito pleteni kruhi z luknjo v sredini, ki so jih imenovali pletenice ali pletenke. Od potic s priljubljenim nadevi po vsej Sloveniji, pa v Posavju še vedno pripravljajo potico z nadevom iz pregrete smetane (iz domačega mleka). S poticami in kolači se navezuje tudi domača obrt lončarstvo, na Krškem polju stoletja pomembna in močna obrt. Veščine in znanje lončarjenja so se prenašale iz roda v rod in tako je še danes. Med njimi tudi izdelovanje modelov za peko potic, kruha in kolačev. Starejše oblike teh modelov so brez sredinskega stožčastega dela ali luknje. Namenjene so bile za peko pogač, izdelanih v obliki kolačev, ki so jih naredili iz krožno razvaljenega in z nadevom zavitega testa v krožno obliko. Pekači za šarklje so z luknjo v sredini, v katero so na porokah dali šopek cvetja, ali pa denar, darilo botrov svojim krščencem ob veliki noči. V Posavskem muzeju Brežice predmete povezane z dediščino praznovanja velike noči hranimo v depojih, posamezni, predvsem lončenina, pa so razstavljeni na naših stalnih in občasnih razstavah. Na fotografijah predstavljamo štiri različne lončene modele, namenjene za peko potic, kolačev in šarkljev ter velikonočno vočilnico iz leta 1975.
Na fotografijah:
Voščilnica, velikonočna, 14. 4. 1975, papir, barvni tisk, E5157, Dediščina iz gostilniško-splavarske hiše Lukež v Brežicah. Dar: Mateja Slopšek, Brežice. Inv. št. E5157. Hrani Posavski muzej Brežice.
Model za potico v obliki srca, z ročem, zvezan z žico. Razstavljen je na stalni etnološki razstavi. Inv. št. E68. Hrani Posavski muzej Brežice.
Model za šarkelj, model za kolač, žgana glina. Model, izdelek lončarja s Krškega polja, so uporabljali pri družini Pavkovič, Jelenik pri Raki. Razstavljen je na stalni etnološki razstavi. Inv. št. E3969. Hrani Posavski muzej Brežice.
Model za potico, podolgovat, žgana glina. Zapuščina pokojnega župnika Jožeta Krošla iz Brežic. Dar: Župnijski urad Cirkulane pri Ptuju. Dat.: maj 1987. Inv. št.: E2494. Hrani Posavski muzej Brežice.
Model za potico – »kolačna skleda« iz gline. Dar: Ljudmila Kolarič, Jereslavec 23. Dat.: 15. 5. 1990. Inv. št.: E2613. Hrani Posavski muzej Brežice.
Pripravila: Stanka Glogovič
Literatura:
Bogataj, Janez: Sto srečanj z dediščino na Slovenskem. Prešernova družba, Ljubljana 1992.
Bogataj, Janez: Okusiti Slovenijo. Ljubljana: Rokus Klett, 2012.
Bogataj, Janez: Mojstrovine Slovenije : srečanja s sodobnimi rokodelci. Rokus, Ljubljana, 1999
Bogataj, Janez: Ljudska umetnost in obrti v Sloveniji. Domus, Ljubljana 1993.
Bogataj, Janez: Potice iz Slovenije, Ljubljana, 2013.
Bogataj, Janez: Z Valvasorjem za mizo: Prehranska kultura na Kranjskem v 2. polovici 17. stoletja. Ljubljana: Hart, 2019.
Makarovič, Gorazd: Prehrana v 19. stoletju na Slovenskem. V: Slovenski etnograf, letnik 33-34 (1988-1990), Ljubljana, 1991.
Slovenski etnološki leksikon, uredil Angelos Baš s sodelovanjem uredniških odborov, Ljubljana: Mladinska knjiga, 2004, gesla: kruh, potica, kolač, str. 262, 222, 453.
NAZAJ